BURÇLARIN SINIFLANDIRILMASI;

Bu yazı Doğum Haritası Uzmanı İlknur Kurul tarafından yazılmıştır.
BURÇLARIN SINIFLANDIRILMASI;
Astrolojide 12 Burç, kendi aralarında enerjisel ayrışmalara tabi tutulur. Grup sınıflandırmalarını dört element üzerinden yapacağız. Kişi haritalarında bu dört element türü mevcuttur ama bu enerjinin nasıl aktif hale geldiği ve diğerlerine göre nerede aktif olduğu tespit edilir.

ELEMENTLER;


Ateş Elementi; Baharla birlikte gelen enerjinin açığa çıktığı, isteğin, hevesin, yaratıcılığın, deneyimselliğin yoğun olduğu zamanlamayı getirir. Bunları deneyimleyen burçlar ise ;
Koç, Aslan, Yay üçlüsüdür. Ateş elementi olan burçlar, neşeli, coşkulu, hevesli, güçlü ve dürüsttür. Kendilerine inançları çok gelişmiştir ve özgürlüklerine düşkündür. Daha çok hareketleri içgüdüseldir ve sabırsızdır.
Toprak Elementi; Dünya ile uyumlu maddeselliğin ve pratik düşüncenin hayata geçirilmesi konusunda başarılı olan burç grubudur.
Boğa, Başak, Oğlak üçlüsüdür. Artık içgüdüsel hareketleri bırakıp daha maddesel konulara yönelme zamanıdır. Bu grup olabildiğince temkinli, her şeyi planlayan, geleneksel ve olağan üstü güvenilirdir. Hayata pratikliği ve soğukkanlılığı getirir.
Hava Elementi; Burçlar kuşağının en sosyal olanlarıdır. Burada fikirleri, beşeri ilişkileri ve insanlığa yol gösteren grupsal faaliyetleri gösterirler.
İkizler, Terazi, Kova üçlüsüdür. Kendini ilişkilerle ifade edebilme konumuna girmiştir. Soru soran, entelektüel, gözlemci, kararsız, konuşkan, fikir alışverişini seven, işbirliğine eğilimli bir yapıyı getirir.
Su Elementi; Duygusal tepkilerin dünyasını temsil eder. Duyguları ile temas içindedirler ve bir çok insanın farkına varamayacağı hisleri hissederler. Sezgileri ve duyguları içlerinde yaşarlar.
Yengeç, Akrep, Balık üçlüsüdür. Duyguların devreye girmesiyle birlikte, yapı olarak kolay incinen, duygusal, bağımlı, sezgisel, gizemli, kolay incinen, sezgisel hayal gücü gelişmiştir.

NİTELİKLER;

Öncü burçlar enerjiyi, bir hedefe yönelmeyi, harekete geçmeyi temsil eder. Öncülük inisiyatif ilkesidir.
Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak burçları evrende yeni bir yaşamın belirlenme dürtüsünü geliştirirler.
Sabit burçlar ortaya çıkarılan enerjilerle; yaratıcı, konsantrasyonu geliştiren, spirütüel gelişmeye açık davranışlarla gösterir.
Boğa, Aslan, Akrep, Kova burçları evrende devamlılık ve pekiştirme ruhunu geliştirir.
Değişken burçlar uyum sağlama ve kişisel ilişkiler üzerine yoğunlaşırlar.
İkizler, Başak, Yay, Balık burçları spekülasyonları, karma, kişisel gelişimi, getirir.


İlknur Kurul