MERKÜR

Bu yazı Karma Astrolog Ayşe Ulusal tarafından yazılmıştır.
Astroloji ile uzaktan yakından alakası olmayanların bile senede en az 3 defa adını duydukları gezegendir Merkür.
Güneş’ e en yakın gezegendir. Bu nedenle dış kabuğu yanmış ve dev bir mıknatısı andıran metal çekirdek yapısı kalmıştır.

Yunan Mitolojisi’ nde adı Hermes’ dir. Efsaneye göre Hermes, Zeus ve Maia’ nın oğlu olarak doğduktan bir gün sonra hemen etrafını tanımak için harekete geçer. Kaplumbağa kabuğundan yaptığı çalgısıyla müzik yaparak doğayı, hayvanları, etrafını tanımak için gezer. Bu sırada Apollon’ un korumasındaki sığır sürüsünden birkaç tane çaldığı için Apollon’ u kızdırır. Cezalandırılmak üzere Zeus’ un karşısına çıkarıldığında ise Lirinden dökülen namelerle Zeus’ u etkiler ve ceza yerine haberci görevi ve kanatlı bir çift ayakkabı alır.

Mısır mitolojisinde Osiris’in ulağı Toth, Roma Mitolojisinde Merkür, İslam mitolojisinde ise İdris olduğu anlatılır.

Hepsinde ortak yan, Merkür’ ün kralların yanında bulunduğu ve onların haberlerin taşıdığıdır. Tıpkı astrolojik haritalarda Güneş’ in yanında olduğu gibi. Merkür Güneş’ ten en fazla 28⁰ ayrılabilir. Bu nedenle Güneş ile kavuşum dışında açı yapamaz. Merkür’ ün haritalarda akıl ve algıyı temsil ettiğini düşünürsek, haritanın ana enerji kaynağından ayrılmaması gayet normal.

Haritada Merkür’ ü yorumlamak için, diğer bütün göstergelerde olduğu gibi, bulunduğu burç, ev ve aldığı açılara bakılır.

En genel anlamda;

Ateş grubu burçlarda ( Koç, Aslan, Yay) yerleşmiş Merkür, olumlu açıdan, atak, girişimci, cesur, fikirlerini savunmaktan çekinmeyen, gölge yönleri ile de kavgacı, sivri dilli, sabırsız, '' her şeyi ben bilirim'' ci olabilir.

Toprak gruplarında;( Boğa, Başak, Oğlak) odaklandığında çalışmaktan yorulmayan, başladığı işi mutlaka bitiren, üşenmeden detaylarla ilgilenen bir yapı, gölge yönleri ile ise sabit fikirlerinden vazgeçmeyen, dar bakış açısına sahip kişilik yapısı ile karşımıza çıkar.

Hava gruplarında;( İkizler, terazi, Kova) bilgi alışverişinden, eğitimden ve öğrenmekten zevk alan,yenilikçi; olumsuz yerleşimde ise her daldan bilgi peşinde koşarken bir konuda sonuca ulaşmakta zorlanan, zaman zaman bilgisiyle insanları ezebilen bir karakterden söz edebiliriz.

Su gruplarında,( Yengeç, Akrep, Balık) empatik, şefkatli, sezgileri yüksek ve duyarlıdır. Olumsuz anlamda ise fazla hayalperest, gerçek dünyaya ayak uyduramayan veya aklındakileri gerçekçi bir şekilde ifade edemeyen bir kişilik yapısı görürüz.

Merkür akıl, algı kapasitesini gösterdiğine göre, küçük yaştan itibaren kişilerde Merkür incelemesiyle doğru yönlendirmeler yapılıp, herkesin başarabileceği alanlarda eğitim almasını sağlamak zor değildir aslında.

Yılda 3 kez bazı yıllarda 4 kez Retro yapar Merkür. Bu nedenle doğum haritalarında en çok Retro olarak karşımıza çıkan gezegendir. Merkür Retroları diğer gezegen retrolarına göre daha hafif karmik borçları gösterir. Bunlar daha çok aklını kullanamamak, yanlış yerde kullanmak, kendi iradesi ile karar alamamak, yalan veya hırsızlık gibi tortulardır. Retro Merkür’ e sahip olan kişilerin yapması gereken, Merkür hangi ev ve burçta ise o konularda algısını doğru yönetebilmektir. Ticaret yapıyorsa asla hile karıştırmamalı, iletişim- bilgi alış verişine dayalı bir işi varsa kesinlikle yanlış bilgi yaymamalıdır. Bir işte çalışmıyorsa en azından boş dedikodu yapmamalıdır. Bu sayılanlar elbette hepimiz için olması gerekendir ancak sınıfı borçlu geçenler, ekstra dikkat etmelidirler.

Merkür, Uranüs’ ün küçük kardeşidir diyebiliriz. Uranüs ile arasındaki açılar önemlidir. Olumlu açılarda yaratıcı fikirleri olan, yeni şeyler üretebilen bir zihin yapısını gösterirken; gerilimli açılarda patavatsız, yalancı, dedikoducu ve dolandırıcı kişiliklere sebebiyet verir.

Dünyayı, etrafımızı nasıl algıladığımız önemlidir. İletişimde önemli olan ne söylendiği değil, ne anlaşıldığıdır. Ne anlatılırsa anlatılsın karşıdaki kişinin anlama yeteneği belirleyicidir. Bu nedenle Merkür, sadece Retro dönemlerinde TV haberlerini renklendirmekten çok daha büyük öneme sahiptir. Bozuk bir Merkür; toplumda büyük karışıklıklara, takıntılı bir Merkür; büyük felaketlere yol açar.

Uygun imkanlar ve doğru eğitim koşulları sağlanamadığı için ziyan olan ne kadar çok Merkür ve imkanları yeterli olduğu için kolayca ulaşabildiği eğitim olanakları sayesinde hiç ilgisi olmayan alanlarda bulunan ne çok Merkür var. Bunların da nedenleri var tabii. Karmik borçlar ve hakkedişler bir yana; çalışarak, fark ederek kazanmamız gerekenler hiçbir zaman altın tepside sunulmayacak.

Konu yine farkındalığa bağlandı. Son zamanların moda terimi farkındalık; Merkür…