SATÜRN

Bu yazı Karma Astrolog Ayşe Ulusal tarafından yazılmıştır.
Karma; ‘’Ne ekersen onu biçersin.’’ ‘’ Dedesi vaktinde koruk yemiş, torunun dişi kamaşmış.’’ Bunlar gibi pek çok atasözümüz vardır. Biz modern çağ insanlarının bir çok öğreti, felsefe, kadim ilimler konularını didik didik ederek anlamaya çalıştığımız Karma felsefesini, atalarımız bir cümle ile özetleyivermiş.
Hint, Tibet inanışlarında ruhun tekamülü için yeniden yeniden doğuşlar olarak özetlenebilecek olan reenkarnasyon, bu inançlara mesafeli duranlar içinse RNA veya genetik kodlar şeklinde ifade edilebilir.
Reenkarnasyon inancı içinde, ruhun çeşitli hayat deneyimleri yaşayarak yükselmesi ve dünya hayatından mezun olması için seçtiği hayat planları vardır.
Aslında hemen hemen bütün dini inanışlarda, dünyanın bir sınav yeri olduğu, yapılan her iyiliğin ve kötülüğün bir karşılığı olduğu kabul edilmiştir. Kimi inançlar ölümden sonra, bu dünyaya ait olmayan bir süreçten bahseder, kimileri de ruhun farklı bedenlerle tekrar tekrar dünyaya dönerek sınavlarını tamamlayacağını anlatır.
Sonuç olarak, yapılan her şeyin bir karşılığı vardır. Ruhun hak edişleri vardır. Her hak ediş, hayatı cennete çevirmez.
Astrolojide Karma dediğimiz zaman ilk aklımıza gelen Karmanın Lordu, büyük zaman yöneticisi, eli sopalı öğretmen Satürn’ dür. Ardından Retro, yani geri giden gezegenlere bakılır. Peki Satürn Retro ise? O zaman ciddi bedeller ve zor dersler vardır. Bunun yanında, haritada bulunduğu alanda uzmanlığa da sahiptir bu Satürn.
Doğum haritalarında Satürn yerleşimi, bu hayata neden geldiğimizi, hangi deneyimleri ne şekilde yaşayacağımızı gösterir.
Neler yapar Satürn?
Haritalarda 12 ev vardır ve bu 12ev, hayat alanlarını temsil eder. Satürn ise yerleştiği evlere göre yapar sınavlarını.
1.Evde yerleşmiş bir Satürn; sorumluluklarla sınar. Dünyanın bütün yükü omuzlarında gibi hisseder kişi, ciddidir. İçsel olarak bilir ki, bulunduğu her ortamda yapması gereken bir işi mutlaka vardır. Bunlara direnir veya kaytarmaya çalışırsa daha da zorlu deneyimlere yelken açar.
2.Evde yerleşmiş bir Satürn; maddi kazanımlarla sınar. Kişi, kaşıkla kazandıklarını kepçeyle dağıtmak zorunda kalabilir. Bunun yanında kendi değerini fark etmekte ve başkalarına fark ettirmekte zorlanabilir.
3. Evdeki Satürn; iletişimle sınar. Kişi her tür iletişimde sorun yaşar. Bunun yanında, yakın çevresi, kardeşleri veya ilköğretim hayatında da zorluklarla karşılaşabilir. Diğer gezegenlerle zorlu açıları varsa konuşma, duyma problemler, kekemelik gibi sorunlar da görülür.
4. Evde bulunan Satürn; kişinin aile, ataları, ailesi, kökleriyle sınar. Kendini bir yere ait hissedemeyen ruh, ne olduğunu, kim olduğunu anlamak ve anlatmak için çabalar.
5. ev, yaratım evidir, Tanrı’ nın oyun alanıdır. Satürn’ ü 5. Eve yerleşmiş ruh; yaratıcılığını, içindeki çocuk tarafı ortaya çıkartmaya çalışır dünya realitesinde. Çocuk ruhundan korkmayan kazanır.
6. ev; sağlığın evi, rutin hayatın evi, sorumluluklar evi. Günlük hayatını düzene sokmayan, sağlığına dikkat etmeyen, sorumluluklarını yerine getirmeyen kişi, her seferinde zorlaşan hastalık deneyimleri, günlük karmaşalar yaşar. Ne zaman düzene evet der o zaman işler yoluna girmeye başlar.
7. evde ilişkiler sahnededir. Ruhun tekamülünde, eğer harita evlilik vaat ediyorsa, en zor görev eşlere düşer. Her eş pamuklara sararak yapmaz görevini. Kimisi, en kötü olmayı göze alarak, üzerek, yıpratarak öğretir. Burada denge önemlidir. Kişi kendi değerini ilişkileri yoluyla öğrenir, anlar. Kendi varlığının değerini bilmek en önemli sınavdır. Her ruh değerlidir, özeldir. Kişi bunu anlamadıysa başkaları da anlamaz.
8. ev, derinlerin evi, Akrep’ in evidir. Satürn buradaysa kişi derin bilgilere yönelebilir. Okült tarafını güçlendirmeye çekilir. Direndikçe çekilir. Söz vermiştir ruhunu beslemeye. Sözünü tutmak zor gelirse, unutursa anlaşmayı, zor yoldan hatırlamaya çalışır.
9. evde, eğitimle sınar Satürn. Eğitim hayatında zorlar. Yarım bırakmak zorunda kalmaktan, istemediği alanlarda eğitim alarak ne istediğini bulmaya kadar geniş bir müfredat seçeneği vardır. Bakış açısını değiştirmekte zorlanır.
10. ev, kariyer evi. Kişi otorite olmak ister, otorite ile çatışır. Aile büyüklerinden, çalıştığı işyerinden, her tür otorite ile sorun yaşayarak öğrenir. Kendi gücünü fark eder. En sonunda, hayatın ikinci yarısında eğer anlayabilirse olup biteni, sağlam ve kalıcı bir başarıya imza atar.
11. evde, sosyal çevre ön plandadır. Resmi ve mesafeli arkadaşlıklar tercih edilir. Fazla dağılmadan, kendi sağlam çevresini oluşturabilirse zarar görmeden atlatır sürecini ve bilinçlenir. Arkadaşlıklarına, dostlarına dikkat etmelidir. İçsel olarak kalabalık arkadaş gruplarından hoşlanmaz, kendini kaptırırsa da uzaklaşmasını gerektirecek olaylar yaşar.
12. ev, iç dünyamız, derin duyguların evi. Burada Satürn varsa, kişi kendi duygularını yok sayar, bilinçaltına inmeyi, kendini keşfetmeyi istemez. 12. Ev en derin karmanın evidir. Buradaki Satürn yerleşimi zorlayıcı olur. Uzun hastane yaşantısı verebilir. Bunun yanında çeşitli seviyelerde psikolojik sorunlar olasıdır.
Ev yerleşimleri tek başına belirleyici değildir elbette. Doğum haritası bir bütündür ve her göstergenin ayrı anlamı ve etkisi vardır. En kötü yerleşimdeki Satürn, aldığı kurtarıcı bir gezegen açısıyla haritanın bel kemiği de olabilir.
Karma dersleri, olumsuzluk da yaşatsa, zor, çok zor hayatlar da verse sonuç ruhun hayrınadır. Önemli olan bunu kabullenmektir. Dünya realitesinde bu kabul gerçekten zor, bazı durumlarda imkansızdır. Derslerini anlayıp, iyi bir öğrenci olursan, ödüller de vardır, Satürn sadece ceza vermez. Aslında Satürn’ ün kişilerle bir derdi de yoktur. Onun ilgilendiği tek şey, öğrenmek ve ilerlemektir. Korkularla yüzleştirir, kısıtlar, zorlar ve en sonunda pes eden ruh, ‘’Tamam’’ der ‘’ Tamam sen kazandın.’’ Bütün yaşadıklarına rağmen inat eden, direnen, söz dinlemeyen olursa, Satürn bırakır peşini. Ama bu kez de Pluto girer devreye ve Pluto’ ya direnilmez.
Karmik borçları ödeyeceğiz, karmik ödülleri alacağız. Ruhumuzun ilerlemesi ve parlaması için sözler verdik ve bu sözleri yerine getireceğiz.