SATÜRN RETRO

Bu yazı Karma Astrolog Ayşe Ulusal tarafından yazılmıştır.
Satürn, öğretmenimiz. Tam bir öğretmen gibi hareket eder. Bazen tatlı sert başını okşar, bazen basar sıfırı acımadan. Hep serttir ama o değişmez. Öğrencisinin daha iyi noktalara gelmesini isteyen her öğretmen biraz sert olmalıdır zaten. Öğrencinin her yaptığını beğenirsen neden kendisini geliştirsin ki? Zaten kendini bir mucize gibi görür ve daha ileriye gitmeye gerek duymaz o zaman.
Doğum haritalarında da Retro olarak karşımıza çıkan Satürn’e dehşetle bakmak biraz magazinel bir tavır gibi geliyor bana. ‘’ Benim Satürn’ üm Retro, hayatım acılarla dolu’’ cümlesini kurmak bazen bir çeşit ayrıcalık isteği, bazen bir kendine acıma ve kurban psikolojisi yansıtıyor ki Satürn bunları hiç sevmez. Baştan söyleyelim.
O Satürn Retro olarak gelmiş, çünkü bir şeyi daha iyi öğrenmen gerekiyor.
Zaten temelde baktığımızda, tarihe adını yazdıran kişiliklerin, iyi harita yerleşimlerine sahip olan kişiler olması gerekiyor bu durumda. Yüzyıllar içinde buluşlara imza atmış, sanatta, sporda, başka birçok konuda yetenekleri ile adından söz ettirmiş insanların haritaları çoğunlukla 40 katır- 40 satır seçenekleriyle doludur. Hayatları da aynı ölçüde zorluklarla… Zorluk dediğimiz şeyi de kafamızda nereye oturttuğumuz önemlidir. Beden haz arayışında olsa da ruh acıyı sever aslında. En iyi gelişebileceği yer neresiyse onu sever, daha doğru bir anlatımla. Çok eskilerden kalan, Anine Hail filmindeki o replik ne kadar da doğru : ’’ Sıcak ve rahat ortamlar bana yaramıyor. Olgunlaşıp çürümeye başlıyorum.’’
Satürn Retroları, bütün harita elemanları gibi bulunduğu burç, ev ve aldığı açılarla yorumlanır.  Hepsinde temel ortak özellik ise, bu kişilerin genellikle sakince, acele etmeden yaşamlarını sürdürmeleri, savurganlıktan ve acelecilikten hoşlanmamalarıdır. Karmik hikayede, acelecilik, kurallara, yasalara uymamak veya aşırı savurganlık vardır. Bu sebeplerden sınıfta kalmıştır  ve nedenini anlamasa da kişide bir sakinlik, ciddiyet, tutumluluk, etrafındaki herkese bir şeyler öğretme isteği vardır. Kuralları çiğnemekten korktuğu için de aşırı temkinli hareket eder ve bu da onu yavaşlatır.
Satürn’ ün temsil ettiği noktalarda itiraz etmeden gelişmeye açık ise Retro Satürn’ ü ile ilerleyip gelişir ve başarılı olur. Ancak dersini hala anlayamamışsa ve dürtüsel hareketlerine inatla devam ediyorsa, hayattaki başarısızlıklar, zorluklar, tekrar eden acı olaylar yaşamanın yanında; vücudunda  diz, eklemler, dişler, kalça kemiği problemleri yaşar. Kişisel olarak öğrenemediği dersler, fiziksel bedeninde de sorun yaratarak dikkatini çekmeye çalışır.
Satürn, Oğlak’ tan ayrılıp Kova Burcu’ na geçti, kolaylıkla kabullenemeyeceğimiz pek çok konuyu Kova ile birlikte ne olduğunu anlamadan hayatımıza dahil etti ve itiraz edecek zaman bile bırakmadı. Temassız yaşamı bu kadar kolay kabullenebilir miydik?
Kova ile birlikte  özgürlüklerimizi ne kadar olgun yaşayacağız, saygılı, kurallara uyan bir özgürlük anlayışı geliştirebildik mi? Bakacak.
Kurallara uyan özgürlük mü olur? Elbette olur. Ne kadar sorumluluk alırsan o kadar özgürsündür.