AY (14.12.2021)

Bu yazı Doğum Haritası Uzmanı Erkan Bora tarafından yazılmıştır.

Çağlar boyunca insanlar Ay 'ı merak etti .Ay'a saygı duydu,Ay'dan korktu ,Ay takvimine göre saç yıkamanın,çicekleri sulamanın,ekip biçmenin doğru zamanları vardır.

Kendim de bir denizci olarak söyleyebilirim ki; Dolunay ve Yeniay dönemlerinde denizlerde taşma,ilk ve son dördünde ise denizlere geri çekilme gerçekleşir.Bedenimizin büyük bir bölümünün sudan oluştuğunu göz önünde bulundurursak Ay'ın üzerimizdeki etkisinin de ne kadar önemli olabileceğini kolaylıkla düşünebiliriz.Dolunay dönemlerinde pek cok insan kendini gergin ve daha hassas hissediyor.Dolunay libidoyu da etkiliyor.Dolunayda Uyku bozuklugu yaşanıyor.Aşırı alkol tüketimi Ay'ın evrelerine göre değişebiliyor.Kronobiyologlar  tüm doğanın Ay'ın buğulu ışıgına duyarlı oldugunu söylüyorlar.Dolunay dönemlerinde balıklar daha derin sularda yüzüyorlar, Ay ışığında sivrisinekler daha fazla sokuyorlar ,fareler daha kemirgen oluyor. denizde istiridyeler her gece Ay tepe noktasına geldiğinde yani denizde taşmanın olduğu zamanlarda kabuklarını açıyorlar.Yosunların gelgit ile birlikte hareket ettiği kanıtlandı.Yosunlarda bir tür  Ay saaati var diyebilirz.
Pek çok kültürde bereket şenlikleri dolunayda yaşanır.Dolunay'da çok güzel düğün olur.
Deniz kenarlarında yaşanlar görmüşlerdir; deniz seviyesi, günlük ve haftalık olarak zaman zaman yükselir ve alçalır. Boğazlarda veya körfezlerde deniz ulaşımını yapan vapurlara uzatılan ahşap köprüler, iskeleye veya vapura göre bazen yukarıda bazen de aşağıda kalır. Aslında bir   doğa olayı sonucu oluşan deniz seviyelerindeki bu değişime gel-git denir.

Ay'ın evrelerini doğru kullandıkça hayatımda kolaylık sağladığımı söylebiliririm,Ay,dünyamız etrafındaki turunu tam 27 gün 7 saat 43 dak. ve 11.5 saniyede tamamlar.Ay yaklaşık 2.5 günde bir burç değiştirir.
Hava elementi ılık ve nemli özelliğe sahiptir.Ay, hava takım yıldızları üzerindeyken insanlar çok güzel iletişim kurarlar,entellektüel,zihinsel ve sanat özelliklerini vurgularlar,İnsanlar hayat dolu ve sıcakkanlı olurlar ama her söylenen doğru olmayabilir,verilen sözler havada kalabilir.

Toprak elementinin burçları kuru ve soğuktur.Ay,Toprak elementinde olduğu günlerde her zamankinden daha melankolik, mantıklı, akılcı ve maddiyat odaklı oluruz,Bedensel hareketlerimiz ağır ve güçlü olur. ,bu günler soğuk ve nemlidir,bedensel zevkler daha ön plandadır.

Eğer Ay su elementindeyse,hava şartları daha yağmurlu ya da karlı olacaktır,su elementi nemli ve soğuktur.Kendimizi daha duygusal,hassas ve yalnız hissedebiliriz Ay Su elementinden geçtiği günlerde ise yaratıcı, şefkatli ve duygusal oluruz. Duygularımızda da  iniş çıkışlar yaşarız.

Ateş elementinin mizacı sıcak ve kurudur.Ay, ateş burçlarından geçerken heyecandan yerimizde duramayız.Kan dolaşımımız hızlanır.Bu günler sıcak günlerdir.Yeni insanlarla tanışmak isteriz.Beklenmedik ani yağışlar olabilir.

Ayın on dördüne kadar canlılara su yürür, on dördünden sonra su çekilir, normal hale gelir. Hicri takvime göre ayın 1-15’i arasında ağaç kesilirse suyunu çekmediği için çürüyüverir, eğilir, kurtlanır. Yine hicri takvime göre ayın on beşinden sonra, suyunu çektiğinden dolayı sağlam olur. Tohumlar tarlaya ayın on beşinden sonra ekilirse bereketli olur. Ağaç dikimi de bu şekildedir.
Ay evreleri Dünya üzerinde hangi mekanizmalar üzerinde,hangi biyolojik tepkimelere yol açıyorsa bu kanıtlabilir hale gelebilir.