NEPTÜN

Bu yazı Karma Astrolog Ayşe Ulusal tarafından yazılmıştır.
Gökyüzünün gizemli büyük iyicili.
Mitolojik hikayede çok da masum olmasa da…
Anlatılan odur ki, evli bir tanrı olan Poseidon ( Neptün) Demeter’ e aşık olur. Demeter, kaybolan kızını aramaktan yorgun düşmüş ve artık ümitlerini kaybetmiştir. Bir yandan da Tanrıların, şehvetlerine yenilip sürekli rahatsız etmelerinden bıkar ve kendisini bir ata dönüştürür. Apollon’ un oğlu Onkos’ un sürüsüne katılır. Ama Poseidon kafayı takmıştır Demeter’ e. O da bir ata dönüşüp zorla Demeter’ e sahip olur ve  vahşi ve hızlı at Arion böylece dünyaya gelir.
Poseidon yaşadığı gönül maceraları ile karısı  Amphitrite’yi epey üzmüş zamanında.
Denizler Tanrısıdır Neptün. Fırtınalar, kasırgalar, deniz kazaları da onun kontrolündedir.
Doğum haritalarındaki Neptün de aslında böyledir. Büyük iyicil, şefkatli şifacıdır Neptün. Ama aynı zamanda aldatandır da. Yanlış anlaşılmalar, kafaların bulanık olması, ne olduğunu  anlamadan  ortaya çıkan olaylar, ütopik hayalleri gerçekleştirmeye çalışarak manasız yere çabalayan insanlar  Neptün ile alakalıdır.
Çeşitli ruhsal ve psikolojik rahatsızlıklar incelenirken Neptün’ün özellikle kişisel gezegenler olan Mars, Venüs ve Merkür ile olan  açılarına  daha dikkatli bakılır.
Dünya hayatına uyum sağlayamayıp uyuşturucu ve alkolde çare arayanlardan, kanatları görünmeyen yeryüzü meleklerine kadar geniş bir yelpazede etkileri vardır.
Haritasındaki Neptün sayesinde inanılmaz yetenekli sanatçılar, merhamet ve şefkatle dolu insanlar olduğu gibi, Neptün’ ü yönetemediği için veya Neptün’ ü zararlı konumda olduğu için hayatı boyunca aldatılan- aldatan, zehirlenen, hiç beklemediği yerden darbe alanlar da vardır.
Elbette Neptün’ ün amacı bize kötülük etmek değil.  Yaşadıklarımız sayesinde çabalayıp, araştırıp doğru yolu bulmamızı sağlıyor aslında. Sisleri, dalgalı, fırtınalı denizleri aşıp düzlüğe çıkmamıza da yardım ediyor bir yandan. Doğum haritasındaki bütün göstergelere bu gözle bakmalıyız aslında. Hiçbir şey boşuna değil.