Merkür İkizler burcunda...

Bu yazı Doğum Haritası Uzmanı Ebru Şimşek tarafından yazılmıştır.
Merkür 4 Mayıs’tan itibaren, ileri ve geri hareketiyle birlikte 11 Temmuz’a kadar İkizler burcunda seyahat edecektir.

Merkür Yunan mitolojisinde Hermes, Roma mitolojisinde Merkür olarak geçmektedir. Zeus ile Atlas’ın kızı Maia’nın oğludur. Ulak tanrıdır. Tanrıların ve Zeus’un habercisidir. Farklı dünyalar arasındaki iletişimi sağlar. Yolların yolcuların koruyucusudur.

Mitolojide Apollon ile hikayesi ise şöyledir: 
Hermes bir mağarada doğmuştur. Zeus O’nu Olimpos Dağı’nda istememiştir. Hermes ise diğer kardeşleri gibi refah içinde yaşamak, Apollon gibi Olimpos’ta yaşamak istemektedir. Bu sebeple beşiğinden atlayıp mağarayı terk etmiştir. Yolda bir kaplumbağayı öldürmüş, kabuğundan müzik aleti liri keşfetmiştir. Yolda karnı acıktığı için Apollo’nun sürülerinden çalmıştır. Sonrasında mağaraya geri dönmüştür. Apollo sürüsünden bazı hayvanların kayıp olduğunu öğrenince Hermes’e gelmiş ve O’nun çaldığını anlamıştır. Kendi aralarında anlaşma yapmışlardır. Apollo’nun sürüsündeki hayvanlar Hermes’te kalmış, Hermes’te karşılığında ilk icat ettiği enstrümanı liri vermiştir. (hikayenin farklı anlatış şekilleri de vardır.) Bu sebeple Hermes müzikle ilgilidir. Çobanların tanrısıdır. Eğlenceyi, zeka yeteneğini, aklı temsil eder.

Astrolojide de Merkür zekamızı ifade ediş tarzımız, iletişimimiz, karar verme yeteneğimiz, konuşmayı dinlemeyi bilgi alıp vermeyi deneyimlediğimiz, nerede yeni bir şey öğrenmeye hevesli olduğumuz, analizimizin iyi olduğu alanı ifade eder. Merkür’ün olduğu ev çok bilgiyi ileteceğimiz, bilgi alıp vermeyi dengeleyeceğimiz ve zekamızı paylaşacağımız alandır.
Nasıl düşünüyoruz?
Nasıl ifade ediyoruz?
Sözlerimiz mimiklerimiz nasıl?
Nasıl algılıyoruz?
Nasıl iletişim kuruyoruz?
Karar verme tarzımız nasıl?

Tüm bunlar Merkür’ün konularıdır. Bir seyahate çıktığımızı düşünürsek, bu seyahat boyunca yanımızdaki yolcularla konuşuyor muyuz, nasıl iletişime geçiyoruz, neler konuşuyoruz Merkür’le ilgilidir. Merkür İkizler’de olduğunda, bu soruların cevapları da İkizler sembolizminde hareket eder.

İkizler burcunun varoluş amacı, hayret duygusu oluşturmak, şahit olmak, sağlıklı merak geliştirmek, soru sormayı dinlemeyi öğrenmeyi öğrenmek, öğrendiklerimizi dağıtmak ve network oluşturmaktır. İkizler iletişim burcudur. Öğrendiği bilgiyi kendinde tutmaz, saklamaz, öğrendiklerini başkalarıyla paylaşır. Bu sebeple ikizler denilince aklımıza, her türlü yazılı ve sözlü iletişim, zeka, zihin, bilgi, yazmak, yazarlar, pazarlama, e-posta, telefon, internet, sosyal medya, kitap, ticaret gibi konular gelir.

Merkür İkizler’de olduğunda, kendimizi çok daha iyi ifade ederiz. Fikirlerimizi paylaşmak, insanlarla konuşmak iletişim kurmak isteriz. Zihnimiz her zamankinden hızlı çalışacaktır. Hızlı düşüneceğimiz için odaklanmaya dikkat etmeliyiz. Her konuda bilgili sahibi olmak isteriz. Güncel konuları takip ederiz. Bu dönemde merakımızı gidermek için, eğitimlere kurs ve seminerlere katılabiliriz. Kısa süreli yolculuklar yapabiliriz.